WARSZTATY FILMOWE Z UDZIAŁEM OSÓB NIESŁYSZĄCYCH

Nazwa warsztatów związana jest z motylem – symbolem osób Głuchych, który tak jak oni nie słyszy dźwięków. Projekt warsztatów filmowych to zapewnienie dzieciom i młodzieży niesłyszącej dostępu do kultury, umożliwienie kreatywnego spędzenia wolnego czasu dzięki obecności na zajęciach tłumacza języka migowego. To także uwrażliwienie osób słyszących na ważny problem społeczny, dotyczący wykluczenia tej grupy z wszelkiej aktywności społecznej i kulturalnej.

Uczestnicy warsztatów poznawali tajniki powstawania produkcji filmów, uczestniczyli we wszystkich
etapach powstawania filmu: od pomysłu do realizacji, od scenariusza do montażu. Edukacyjno-artystyczny projekt pod opieką artystyczną reżyserów, operatorów , profesjonalistów zaangażowanych w produkcje filmowe takich jak np. Ewa Sobolewska , Maciej Cuske, Marcin Sauter, Yann Baptiste Seweryn, Robert Turło ma na celu zaangażowanie młodych ludzi w proces twórczy, uwrażliwienie na sztukę i otworzenie się na spotkanie dwóch odmiennie komunikujących się światów. Rzeczywistość osób słyszących i niesłyszących to przestrzeń spotkania się w twórczym działaniu, próba
szukania wspólnej wrażliwości, opisania językiem sztuki, istniejących problemów.

Tegoroczna  edycja warsztatów odbyła się:

  • w Poznaniu (we współpracy z Fundacją Animafilm I TV Studiem Filmów Animowanych)
  • w Koninie (we współpracy z nominowaną w 2009 r. do nagrody PISF Akademią Filmową Otwórz oczy!),
  • w Sandomierzu ( we współpracy z nominowanymi w 2010 r. do Nagrody PISF „Ogrodami polskiej animacji”
  • podczas Festiwalu Filmów NieZwykłych)
  • w Warszawie ( we współpracy Teatrem Polskim im. Arnolda Szyfmana).

twórcy wydarzenia po porannej audycji na żywo w Radiu Dla Ciebie

Obok realizacji etiud, reportaży, powstał film dokumentujący tłumaczenie na język migowy przedstawienia „Zemsty” w warszawskim Teatrze Polskim. Po premierze z udziałem Głuchych odbyło się spotkanie z aktorami. Przedstawienie z udziałem tłumacza języka migowego uświetniło obchody jubileuszu 100-lecia Teatru Polskiego im. Arnolda Szyfmana. Wydarzenie to odbiło się szerokim echem w mediach.

Komentarze są wyłączone.