LUDZIE FUNDACJI

Katarzyna Kubacka

KATARZYNA KUBACKA

Pedagog, producentka wydarzeń artystycznych, animator życia kulturalnego w miejscach, które są jej bliskie, z osobami, które żyją pasją tworzenia nowych jakości. Pomysłodawczyni Festiwalu Filmów NieZwykłych i Spotkań z filmem polskim w Królestwie Maroka „Otwórz oczy na polskie kino!” wspólnie z Ambasadą RP w Rabacie. Od 2008 roku jest siłą napędową i producentką warsztatów filmu animowanego Sieci Kin Studyjnych i Lokalnych „Ogrody polskiej animacji”. Propaguje ideę spotkań z poezją w Salonie Poezji Anny Dymnej.

Zaangażowana w działania edukacyjne i kulturotwórcze. Kreatywna i spontaniczna w działaniu. Realizuje cele z pasją, oddana im bez reszty. Wciąż z optymizmem próbuje urzeczywistniać swe pomysły z przekonaniem, że najważniejszymi odbiorcami kultury są najmłodsi, bo sztuka pomaga zrozumieć świat i określić siebie, niezwykłe wrażenia wzmacniają wolę życia, a podróże – te w przestrzeni geograficznej i metafizycznej- pogłębiają wiedzę o drugim człowieku i pomagają zbliżyć się do prawdy.  W Fundacji podjęła walkę z wykluczeniami. Muśnięcie motylego skrzydła zmienia drogę gwiazd.

Doświadczenia na planie filmowym zdobywała jako asystentka reżysera w filmie „U pana Boga za miedzą”. Jest autorką wywiadu z Janem Jakubem Kolskim w „Debiutach polskiego kina”, książki napisanej pod redakcją prof. Marka Hendrykowskiego.

Dwukrotnie nominowana do Nagrody Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej w kategorii „Edukacja Młodego Widza”: w 2010 razem z Siecią Kin Studyjnych i Lokalnych za warsztaty filmu animowanego SKSiL „Ogrody polskiej animacji”, w 2009 za autorski projekt i realizację Akademii Filmowej Otwórz oczy!

Jurorka The International Images Film Festival for Women w Zimbabwe.

GRZEGORZ NAWROCKI

Anglista, amerykanista, dziennikarz, prowadzący programy publicystyczne. Absolwent uniwersytetów w Cambridge, Preston (UCLAN), UW oraz UJ. Dwukrotny laureat stypendium brytyjskiego Ministerstwa Spraw Zagranicznych „British Chevening Scholarship”, a także programu ‚Leader in Civil Society” Instytutu Roberta Schumana. Pracował m. in. w BBC i ITN w Londynie, a także dla newsroomu TV2 w duńskim parlamencie w Kopenhadze. Prowadził wywiady z wieloma wybitnymi politykami, m. in. z Romano Prodim, Patem Coxem, Vicente Foxem, Clausem Schultzem czy Clausem Hjortem Frederiksenem. Jest laureatem programu „BAS top people project”, w ramach którego odbył staż w programie HARDtalk (BBC World). Prowadził warsztaty radiowo-telewizyjne dla studentów międzynarodowych Europejskiej Akademii Letniej. Dla Szkoły Liderów w Warszawie organizował cykl debat oxfordzkich na tematy społeczno polityczne. Prywatnie interesuje się teatrem słowa i dramą. Reżyserował i występował w słuchowiskach radiowych oraz w dubbingu. Jest autorem książki dla dzeci „Jej Wysokość Nutka”, a także płyty z piosenkami dla dzieci „Gdy noc zamienia się z dniem”. Członek stowarzyszenia British Alumni Society, Oxbridge Society Poland, Cambridge Society Copenhagen, honorowy członek Cambridge Overseas Trust.

Seweryn twarze

ANDRZEJ SEWERYN

Aktor, reżyser, pedagog. W młodości romantyczny rewolucjonista, który chciał zmieniać świat, idealista i pracoholik z poczuciem misji. Ambasador kultury polskiej, przyjęty do najbardziej prestiżowego teatru francuskiego Comedie Francoise jako jeden z trzech zagranicznych aktorów w kilkusetletniej historii tej sceny. Po przeszło 30 latach pobytu we Francji zdecydował się wrócić do Polski. Mianowany Honorowym Societariuszem będzie teraz grał w wybranych przez siebie przedstawieniach paryskiej sceny wykorzystując wakacje, bo od 1 stycznia 2011 jest także dyrektorem Teatru Polskiego im. Arnolda Szyfmana w Warszawie.    Chce tworzyć teatr klasyczny, nawiązujący do tradycji i pamięci przeszłości, bo klasyka to coś więcej niż współczesność. Rozumiejąc Mrożka, mając za sobą kontakt z Shakespeare’em, Mannem, Grekami łatwiej opierać się zarówno zbrodniczym ideologiom, jak i postmodernistycznemu nihilizmowi. Jako wychowanek Jacka Kuronia wie, że wychowanie i uczestnictwo w kulturze są najlepszymi sposobami na wyjście z alienacji.

W 1968 r. ukończył PWST w Warszawie i został zaangażowany do Teatru Ateneum. Jego pierwsza wybitna rola filmowa to Maks Baum w „Ziemi obiecanej” Andrzeja Wajdy. Za tytułową rolę w „Dyrygencie” odebrał na festiwalu w Berlinie prestiżową nagrodę Srebrnego Niedźwiedzia. Film został umieszczony przez Ingmara Bergmana na 2. miejscu listy „11 najlepszych filmów świata”.

W 1980 roku wyjechał do Paryża, by zagrać w przedstawieniu Andrzeja Wajdy „Oni” według Witkacego. Od razu otrzymał propozycje pracy na francuskiej scenie i w kinie, jak również propozycję pracy pedagogicznej. Przyjął wyzwanie. Tak rozpoczął okres wieloletniej emigracji, wciąż jednak wracał do korzeni. Nie tracił kontaktu z Polską, wracał, by tu pracować. W 1983 Peter Brook zaangażował go do „Mahabharaty”, z którą przez cztery lata objechał cały świat. Hinduska epopeja o uniwersalnym wymiarze i współpraca z Brookiem okazały się ważnym doświadczeniem artystycznym i metafizycznym. Dzięki nim stał się innym aktorem i człowiekiem. Brook go mistrzowsko otworzył, precyzyjnie opanowaną technikę aktorską wyposażył w lekkość. Zdał sobie sprawę z integralności i potrzeby harmonii ciała, intelektu i emocji. Grany przez niego Yudthishitira wypowiada najważniejsze zdanie poematu, które stało się drogowskazem: „Gdy się darmy strzeże- strzeże i ona. Gdy się nią niszczy- niszczy i ona”.

W 1993 roku Seweryn otrzymał angaż do Comédie Française, jednego z najbardziej prestiżowych zespołów teatralnych na świecie. Na narodowej scenie Francji zadebiutował tytułową rolą w „Don Juanie” Molièra i odnióśł międzynarodowy sukces.

W kinie francuskim najważniejszymi osiągnięciami są: Steiner w „Amoku”, za rolę którego otrzymał główną nagrodę na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Kairze, Hebrard w nagrodzonych Oscarem „Indochinach” (…)

Odznaczony m.in. Legią Honorową Republiki Francuskiej i Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski.
Więcej: www.teatr-polski.art.pl

 

 

Komentarze są wyłączone.