FILMOWE OGRODY WYOBRAŹNI

Filmowe Ogrody Wyobraźni

dawniej: Ogrody polskiej animacji

Warsztaty filmowe Sieci Kin Studyjnych i Lokalnych – historia

Warsztaty filmowe SKSiL pn. Ogrody polskiej animacji to projekt edukacyjno-artystyczny dla młodzieży, realizowany cyklicznie już od 2008 r. Pierwsza edycja odbyła się w Poznaniu. Od 2009 r. warsztaty są imprezą towarzyszącą Festiwalowi Filmów Niezwykłych w Sandomierzu. W tym roku odbywa się jubileuszowa 5.edycja. Udział w warsztatach jest nagrodą w konkursie „Dwa srebrne ekrany” ogłaszanym rok rocznie przez Sieć Kin Studyjnych i Lokalnych, konkursie organizowanym przy współpracy z Centralnym Gabinetem Edukacji Filmowej, Pałacem Młodzieży im. J. Tuwima w Łodzi i Stowarzyszeniem Edukacyjno-Kulturalnego „Venae Artis”.

war 4

Uczestnicy warsztatów to młodzież głównie w wieku gimnazjalnym, choć w tym gronie znaleźli też swoje miejsce i młodsi, i starsi pretendenci do miana twórców. Podczas kilkudniowej pracy biorą oni udział we wszystkich etapach powstawania filmu: od autorskiego pomysłu do jego realizacji. Pod opieką artystyczną reżyserów powstają etiudy filmowe, zapisy indywidualnej wyobraźni i talentów młodych twórców. Wykorzystanie różnych technik animacji umożliwia powstanie ciekawych i różnorodnych dzieł. Wszystko co chcielibyście wiedzieć o polskiej animacji, ale boicie się zapytać – parafraza tytułu filmu Woody’ego Allena – była pretekstem do nazwania cyklu pokazów, spotkań i rozmów z reżyserami, twórcami i uczestnikami warsztatów. Wprowadzają one adeptów sztuki w magiczny świat animacji, kreują wyobraźnię – być może i miejmy nadzieję- przyszłych twórców.

war 3

Z apetytem na świat i uśmiechem wciąż chcemy się zmieniać i rozwijać! Dlatego animację postanowiliśmy potraktować szerzej, w pe cnym tego słowa znaczeniu. Po dwóch latach spotkań z twórcami filmów animowanych zaprosiliśmy do współpracy również dokumentalistów. Z radością animujemy świat na różne sposoby: ożywiamy to, co nieożywione, z poczuciem humoru i twórczo dokumentujemy to, co nas otacza.

1_warsztaty 2

2012 rok był dla nas doświadczeniem międzykulturowym. W warsztatach wzięli udział przybysze  z egzotycznego Królestwa Maroka, uczniowie klas artystycznych Lycee Qualifiant Moulay Ismail z Meknes. Wspólnie z rówieśnikami z Polski w rytmie – i z udziałem- arabskiej muzyki zrealizowali kilka animowanych etiud i zabawny film dokumentalny. Dla młodych Marokańczyków nie było to pierwsze spotkanie z polską animacją. Rok wcześniej, w ramach 3. edycji Spotkań z filmem polskim w Królestwie Maroka pn. Otwórz oczy! na polskie kino, wzięli oni udział w spotkaniach warsztatowych prowadzonych przez Roberta Turło.

war 1

W 2013 chcemy zaprosić do współpracy również osoby niesłyszące. Będzie to kolejne spotkanie w przestrzeni sztuki dwóch odmiennie komunikujących się światów. Tworzenie w tak różnorodnym zespole to najlepszy sposób na porozumienie oraz opisanie językiem sztuki naszych smutków i  radości, naszych podobieństw i  różnic. A różnić potrafimy się pięknie.

Sztuka nie tylko opisuje rzeczywistość i pomaga ją zrozumieć. Sztuka daje szansę na budowanie pozytywnych relacji. Uczestnicy warsztatów chcą wiedzieć więcej i częściej uśmiechają się do siebie i do świata.

Ogrody polskiej animacji zostały dostrzeżone przez Kapitułę Nagrody Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej i w 2009 r. otrzymały nominację do Nagrody w kategorii       Edukacja Młodego Widza.

GALERIA WARSZTATÓW ANIMACJI

GALERIA WARSZTATÓW FILMU DOMUMENTALNEGO

Opiekunowie artystyczni 

Poznań 2008

 • Zbigniew Kotecki
 • Stanisław Lenartowicz

Sandomierz 2009

 • Stanisław Lenartowicz
 • Wiesław Zięba
 • Eugeniusz Gordziejuk (producent)

Maroko – Martil  2010

 • Paweł Czarzasty
 • Robert Turło

Sandomierz 2010

 • Zbigniew Kotecki
 • Robert Turło

Sandomierz 2011

 • Maciej Cuske (film dokumentalny)
 • Robert Turło (film animowany)

Sandomierz 2012

 • Robert Turło (film animowany)
 • Marcin Sauter (film dokumentalny)

Sandomierz 2013, 2014

 • Robert Turło (film animowany)
 • Maciej Cuske (film dokumentalny)
 • Marcin Sauter (film dokumentalny)

Mecenas i dobry duch warsztatów: Andrzej Goleniewski – FN-SKSiL

Koordynacja działań, przygotowanie konkursu: Urszula Silwon – SKSiL

Partnerzy projektu:

Filmoteka Narodowa, Centralny Gabinet Edukacji Filmowej, Polski Instytut Sztuki Filmowej

Koordynator projektu, producent: Katarzyna Kubacka, Camfilm

Współpraca: Jan Szymański

Komentarze są wyłączone.