O FUNDACJI

Będąc człowiekiem nie jestem bliższy nieskończoności niż gdybym był mrówką,

ale też nie jestem dalszy niż gdybym był ciałem niebieskim.

 Giordano Bruno

Fundacja nieposkromionych optymistów

Fundacja. Z definicji kryje w sobie kapitał fundatora. Naszym kapitałem jest otwartość, energia i niepokorny optymizm, tworzenie wielkich i małych rzeczy, codziennych radości, poszerzanie w nas samych i w osobach, z którymi i dla których działamy przestrzeni najważniejszej, przestrzeni ducha. Chcemy zaprosić do rozmowy o tym jacy jesteśmy, o podobieństwach i różnicach, o słabości i sile,  o ideałach i wzorcach, o ich braku i potrzebie, o marzeniu i niespełnieniu, o kobiecie, mężczyźnie, o dziecku,  o innych kulturach i drugim człowieku, o smutkach i radościach,  o wszystkim, co ważne. Dla Mirona Białoszewskiego sztuka była „tym, co idzie od człowieka do człowieka”, wybraliśmy tę właśnie drogę.

Adresatami  działań Fundacji są wszyscy, którym chce się chcieć, jak również Ci, którzy jeszcze o tym nie wiedzą… najmłodsi, nieco starsi i najstarsi, osoby zdrowe i niepełnosprawne, wykluczone społeczne i samotne. Ci, którzy mają poczucie siły, ale wciąż szukają swojej drogi albo nowych ścieżek, najsłabsi, którym życie nie dało szansy na radość, bo przesłaniały go problemy  codziennego dnia.  Wszyscy, którym chce się stawiać ważne pytania i chronić wartości. A wartością jest każdy człowiek osamotniony w zatomizowanym świecie. Chcemy stworzyć miejsce dialogu, wymiany myśli, przestrzeń zagospodarowaną działaniem w sztuce.

Spotkania w podróży.

Fundacja powstała z chęci i potrzeby realizowania się w kreatywnym działaniu, zbliżania się do tego, co nieuchwytne, ale i nieulotne, co łatwiej powiedzieć językiem sztuki. Powstała z potrzeby dookreślenia się i zrozumienia własnych potrzeb i celów, tworzenia siebie w nadzwyczaj trudnej sztuce codziennego życia, pokonywanie własnych słabości i zaniechań. One były inspiracją do skupienia wokół projektu osób, dla których hasło „wystarczy być” jest puste.

Ludzie Fundacji to silne i kreatywne osobowości. Indywidualiści. Każdy ze swoim światem wyobraźni i myśli, z własnym pomysłem na życie, z własną o nim opowieścią. Aktorzy, muzycy, malarze, dziennikarze, ludzie pełni pasji i zaangażowania, kreatywni i nietuzinkowi, indywidualności. Swoim doświadczeniem chcą dzielić się z innymi.

Przeżycie, którego zapach, smak, ciepło możemy doświadczyć pozostaje w nas na zawsze. Niezapomniane. Fundacja ma więc misję, żeby pozostały w nas i wzrastały pozytywne wibracje.    TACY JESTEŚMY i TACY BYĆ CHCEMY.

A „dzisiaj jest ładna pogoda… proszę więc nie zadawać żadnych pytań o świat, o byt…” To  ważne dla złapania oddechu i wyciszenia, bo kiedy smakuje codzienność łatwiej jest walczyć o duże sprawy…

Zapraszam do naszego świata, bądźmy jacy jesteśmy i wzrastajmy kreatywnie!

podpis kasi mini

8_event_dla_dzieci_szklany_ekran artykuł

Powstanie fundacji w 2003 r. zainicjował niezwykły spektakl „Muzyka ze słowami” w reżyserii Piotra Cieplaka z udziałem VooVoo oraz Jana i Marii Peszek. Jego pomysłodawcą był Wojtek Waglewski. Fundacja czekała od tamtego dnia na „ładną pogodę”….. Teraz przystępujemy do działania.

Część tekstów z przedstawienia została napisana przez dzieci z porażeniem mózgowym, wychowanków Dziennego Ośrodka Adaptacyjno-Rehabilitacyjnego dla Dzieci Niepełnosprawnych w Krakowie, w ramach ćwiczeń artykulacyjnych. Teksty te – wraz z innymi, nie wykorzystanymi w spektaklu – zostały wydane w 2005 w postaci książki Kokoryny: Opowieści dziwnej treści (wyd. Koziara Tararara).

Dzisiaj jest ładna pogoda, słowa Anna Karcz

Tekst ze spektaklu „Muzyka ze słowami”

Dziś żadnych pytań o byt,
czy mieć, czy być?
Proszę dziś,
żadnych pytań o świat,
o to co dzieje się,
dzieje się i tak.

A jutro świat zaleje deszcz
Wytłucze grad
Rozpłynie się
Więc,

dziś bez babrania się w snach,
przepowiedniach o dniach co nadejdą i
bez niewyraźnych dość min
i bez wina, bo
dziś jestem bez win.

A jutro świat zaleje deszcz
Wytłucze grad
Rozpłynie się

I nie będę miał
Powodów dość
By ukryć gniew
Ukryć złość

Komentarze są wyłączone.